Film GERUCA

Pred 1700 rokmi, na severnej hranici Rímskej ríše obmývanej Dunajom, boli vybudované veľké rímske usadlosti. Jednou z najväčších bolo mesto Carnuntum a rímsky vojenský kastel Gerulata, ktorý chránil hranicu pred vpádom germánskych kmeňov.

Dokumentárny film GERUCA je symbolickým prepojením dvoch miest cez dramatický príbeh bratov, nešťastne rozdelených láskou k tej istej germánskej žene. Dejová línia príbehu lásky, vojny, ale aj smrti je doplnená o dokumentárno-informatívne časti filmu, v ktorých sú sprievodcami históriou archeológovia, popularizátorka histórie Sandra Sviteková z “Dejepis Inak” a herec Braňo Deák.

Film je zároveň aj mostom spolupráce medzi dvoma mestami, slovenskými Rusovcami a rakúskym Petronell-Carnuntum, ktoré stoja na pozostatkoch rímskej kultúry, ktorú je dôležité si pripomínať a tieto poznatky odovzdávať ďalším generáciám.


 

GERUCA trailer

 

GERUCA film

 

GERUCA film na RTVS


Kliknite na link a pozrite si film GERUCA v archíve RTVS. Film bol v premiére odvysielaný v sobotu 14. 1. 2023.

GERUCA na RTVS


 

Objavte rímske dedičstvo v Rusovciach


Vydajte sa po stopách starých Rimanov a navštívte múzeum Antická Gerulata v Rusovciach. Areál expozície sa nachádza na mieste bývalého rímskeho vojenského kastela na hraniciach pevnostného systému Limes Romanus z obdobia 2. až 4. storočia. Tábor mal dôležitú strategickú úlohu – chránil východné krídlo légií v Carnunte, hlavnom meste provincie Hornej Panónie.

Prejdite sa hranicami Rímskej ríše v múzeu Antická Gerulata, ktorého pamiatky sú zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Viac informácií nájdete tu: https://muzeumbratislava.sk/anticka-gerulata